Dětské chytré hodinky ve škole: Pomocník pro učení i organizaci času.
Dětské chytré hodinky: Nová hračka nebo užitečný nástroj pro rodiče?
Současné děti vyrůstají s technologiemi prakticky od narození. K běžné výbavě dětí patří nejen mobilní telefon, ale často i chytré hodinky. Přečtěte si, kdy přichází vhodný čas na pořízení dětských chytrých hodinek. Jaké užitečné funkce nabízí dětem a jaké rodičům a na jaké parametry se při výběru hodinek zaměřit.
Kdy pořídit první chytré hodinky
Jak děti rostou a nabírají na sebe více povinností, nastává ideální doba na pořízení šikovné elektroniky, která jim usnadní učení i komunikaci s rodiči.
Dětské chytré hodinky často dokážou nahradit i mobilní telefon, protože nabízí praktické funkce jako psaní SMS, připojení k Wi-Fi nebo telefonování. Případně se dají využít jako doplněk k chytrému telefonu.
Výrobci chytrých hodinek pro děti uvádí u některých modelů, že jsou vhodné už pro tříleté děti. Je to samozřejmě na zvážení každého rodiče, ale takhle malé děti většinou ještě nepotřebují s rodiči komunikovat na dálku, protože se bez nich ven prakticky nedostanou.
Pokud děti vodíte do školky a chcete mít přehled o tom, kde se nachází bez vašeho dohledu, pak mrkněte na dětské chytré hodinky s GPS. Většina školkových dětí ještě neumí číst ani psát. Chytré hodinky tak pro ně nabízí řadu funkcí, které ještě nevyužijí.
Pokud ale máte doma čerstvého nebo staršího školáka, pak už pořízení chytrých hodinek dává větší smysl. Nejenže se díky nim děti naučí určovat čas jak na analogovém, tak i na digitálním ciferníku, využijí i jejich další funkce. Pokud sáhnete po dětských chytrých hodinkách se SIM kartou, můžete s dětmi přes hodinky i telefonovat.
Starším dětem a teenagerům pak chytré hodiny přinesou spoustu výhod. Můžou přes ně poslouchat hudbu, platit s nimi, pokud mají zabudovanou NFC technologii. Zdravotní funkce jim také zaznamenají tep, počet kroků, délku a kvalitu spánku.
Užitečné funkce chytrých hodinek pro děti
Hodinky děti postupně naučí, jak svůj čas plánovat a dodržovat domluvené termíny. Pro předškolní děti je vnímání času ještě dost abstraktní pojem a samy si den ještě nenaplánují. S tím jim ale hodinky mohou pomoct. Kromě toho, že jim ale ukážou, kolik je hodin, nabízí i další funkce.
Zábavné funkce
- Hudební přehrávač – díky zabudované paměti se do hodinek dají nahrát písničky nebo třeba audioknihy, které pak děti mohou pomocí bezdrátových sluchátek poslouchat.
- Kamera na fotky a videohovory – některé modely dětských chytrých hodinek nabízí i zabudovanou kameru. Ta dokáže pořizovat jednoduché fotky a taky funguje jako kamera při videohovoru.
- Jednoduché hry – pro zkrácení dlouhé chvíle si děti mohou na hodinkách zahrát i hry. Jako třeba sudoku, piškvorky nebo třeba jednoduché střílečky.
Vzdělávací funkce
- Kalkulačka – když nám učitelé tvrdily, že kalkulačku nebudeme mít pořád v kapse, měli pravdu. Dnešní děti ji mají přímo na zápěstí.
- Výuka matematiky – s prvními počty hodinky dětem pomůžou nejen díky kalkulačce. Obsahují také jednoduché úkoly, které jim osvětlí základní matematické úkony zábavnou formou.
- Učení angličtiny – s angličtinou se děti budou setkávat po celý život. S učením slovíček jim hodinky také pomohou.
- Kalendář – děti mají díky němu snazší přehled, jaké povinnosti je v konkrétní den čekají. Hodinky je například upozorní, že jim za půl hodiny začíná fotbal nebo keramika.
Bezpečnostní funkce
- SOS tlačítko – v případě potíží stačí zmáčknout na hodinkách tlačítko a okamžitě se děti spojí se svými rodiči nebo jiným nouzovým kontaktem. Tuhle funkci podporují jen chytré hodinky se SIM kartou.
- Sledování polohy – dětské chytré hodiny vybavené GPS dokážou také zaznamenávat polohu dětí. Díky tomu s poměrnou dobru přesností víte, kde se děti nachází.
- Detekce sundání hodinek – aplikace v telefonu rodičů dokáže upozornit také na to, když si děti z nějakého důvodu hodinky sundají. Může to předejít jejich ztrátě. Dětem pak stačí zavolat a upozornit je, že si třeba zapomněly hodinky v šatně po tělocviku.
- Funkce GEO fence – neboli virtuální plot, který ukazuje, že děti opustily „bezpečnou zónu“. Nastavíte si místa, kde se děti běžně pohybují a při jejich opuštění vám na mobil přijde upozornění. Tahle funkce se hodí zejména pro mladší děti.
- Vypnutí na dálku – dětem můžete hodinky na dálku i vypnout. To se hodí hlavně pro děti, které chodí do školy a jejich školní řád používání chytrých hodinek zakazuje během výuky. Ideální je se ale s dětmi o používání hodinek pobavit a upozornit je, že by se jim neměly při výuce věnovat
Jaké parametry sledovat při výběru dětských chytrých hodinek
Pořizovací cena
Ceny dětských chytrých hodinek se pohybují v řádu několika stovek až pár tisíc. Nejlevnější dětské chytré hodinky seženete už do tisícovky. Levnější modely nabízí trošku méně funkcí, ale ty základní jako je telefonování, sledování polohy přes GPS nebo třeba integrovanou kameru nabízí téměř všechny levné modely.
Výdrž baterky
Dětské hodinky rozhodně nechcete nabíjet každý den. Některé modely slibují až několikadenní výdrž baterky. U jiných se ale s nabíjecím kablíkem budete setkávat prakticky denně. Nejčastěji u dětských chytrých hodinek výrobci uvádějí výdrž kolem 3–14 dní. V pohotovostním režimu, kdy fungují jen jako klasické hodinky, pak vydrží klidně i měsíc. Takže když si děti sbalí s sebou hodinky na víkend k babičce a zapomenou nabíječku, měly by jim vydržet nabité.
Voděodolnost hodinek
Stejně jako u klasických „dospěláckých“ chytrých hodinek, se i u těch dětských udává odolnost proti vodě. Nejčastěji jde o takovou voděodolnost, která si poradí s deštěm a děti se s nimi mohou i koupat v bazénu. Stupeň krytí se uvádí pod zkratkou IP, za kterou následují číslice, které naznačují, kolik vody zařízení snese. Čím vyšší číslo, tím lepší odolnost vůči vodě.
Tvrdost sklíčka
U dětských chytrých hodinek narazíte na různé typy sklíček s rozdílnou odolností. Děti si hodně hrají, padají, narážejí do věcí okolo sebe. S tím musíte při výběru hodinek počítat. Plastová sklíčka jsou lehká, ale snadno se poškrábou. Chemicky tvrzená sklíčka si poradí s většinou běžných dětských her, protože lépe odolává nárazům a netvoří se na nich škrábance tak snadno.
Typ řemínku
U většiny dětských chytrých hodinek narazíte na silikový řemínek. Můžete se ale setkat i s gumou nebo látkou jako třeba nylon nebo polyamid. Silikonové řemínky jsou praktičtější na čištění a nevadí jim ani častější namáčení. Snadno je opláchnete od nečistot nebo třeba potu. Důležité je, aby děti hodinky nijak výrazně netlačily nebo jim řemínek nezpůsoboval vyrážku.
Směle do toho
Nyní už byste měli mít poměrně solidní představu, podle jakých parametrů zvolit dětské hodinky, a tak nezbývá než začít vybírat. Zde můžete prozkoumat celou nabídku dětských chytrých hodinek, kde najdete spolehlivé modely s řadou užitečných funkcí.
Zdroj foto: Electroworld.cz