V Africkém domě je k vidění nová samice hrabáče

Do Zoo Praha přicestovala nová samice hrabáče kapského. Téměř šestiletá Sabi utvoří chovný pár s čtrnáctiletým samcem Dracem. Návštěvníci mohou nyní novou dvojici pozorovat v Africkém domě.

Chov hrabáčů kapských v lidské péči je velmi náročný, nicméně v pražské zoo se dlouhodobě daří. Rádi bychom proto zúročili naše nabyté zkušenosti a zároveň využili skutečnosti, že v zoo máme osvědčeného chovného samce, kterých je v evropské populaci oproti samicím poloviční množství – a právě proto k nám přišla Sabi,“ říká kurátorka kopytníků Zoo Praha Barbora Dobiášová. „Je to mladá samice a tomu odpovídá i její chování. Oproti Dracovi je výrazně temperamentnější a živější,“ doplňuje Dobiášová.

Sabi se narodila v srpnu 2017 v zoo v belgických Antverpách. Od roku 2019 žila v Zoo Plzeň, odkud přicestovala letos na jaře do Zoo Praha. Dosavadní pražská chovná samice, oblíbená Kvída, už se totiž pro svůj vyšší věk bude věnovat spíš odpočinku. Její loni narozená dcera Farisa ale naopak putovala do plzeňské zoo.

Video z prvního setkání nového páru hrabáčů v Zoo Praha. Zdroj Matěj Verner, Zoo Praha

Pokud chtějí mít návštěvníci jistotu, že nový pár hrabáčů uvidí, mohou je pozorovat při jejich pravidelném krmení od 10.30 v Africkém domě. To si pochutnávají na larvách potemníka moučného, které pomocí dlouhého lepkavého jazyka dokáží vybírat z úzké skleněné trubky nebo ze speciálního míče s otvory.

Chov hrabáčů kapských má v Zoo Praha dlouhou historii. První dvojice, samice Bojsa a Nebojsa, přišly do zoo už v roce 1979. První odchov se zde zdařil v roce 1989.

Zdroj foto: ZOO Praha

You may also like...