Malá kopýtka zaplnila pražskou ZOO

Zoo Praha se těší z přírůstků hned několika druhů kopytníků. Návštěvníci mohou ve výbězích pozorovat dvojici kriticky ohrožených adaxů, nečekaně narozeného takina indického i mláďata vzácně chovaných sobů karelských či goralů sečuánských. Nadějné vyhlídky mají chovatelé i v případě sirotka u bongů horských.

Samička bonga horského osiřela sedmý den svého života poté, co její zkušená čtrnáctiletá matka Maureen ke smutku všech uhynula při poporodních komplikacích,“ říká kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová. Naštěstí se před smrtí matky podařilo mládě socializovat se zbytkem stáda. Záchranu tak poskytly dvě další samice, které mají rovněž ve výběhu svá letošní mláďata. „Laktující Rayli a Dafné o malou samičku pečují a dokonce jsou ochotné jí dávat i napít, přestože se nejedná o jejich mládě. Toto tzv. alokojení v kombinaci s doplňkovou mléčnou náhražkou dává houževnatému mláděti šanci, že ztrátou matky nebude výrazně postiženo.“

Poblíž horní stanice lanovky přišla na svět mláďata jiné kriticky ohrožené antilopy – adaxe. V červnu narozené samičce nově dělá společnost i malý sameček, který se narodil 3. srpna. Tento pouštní kopytník přežívá dnes pouze v Čadu a Nigeru ve zbytku populací, které dohromady nepřesahují stovku jedinců. V zoologických zahradách se jim naštěstí daří, a tak bylo možné přistoupit k jejich pozvolnému navracení zpět do přírody. Svůj odchov do těchto programů poskytla i Zoo Praha.

O vzácných přírůstcích se dá hovořit i v případě chladnomilných druhů. Ve výběhu goralů sečuánských mohou návštěvníci aktuálně sledovat drobnou samičku. Ta se narodila jako druhé mládě tohoto druhu od obnovení zdejšího chovu v roce 2019. Letos jde teprve o jedno ze dvou mláďat goralů sečuánských narozené v celé Evropě.

Překvapení přichystala chovatelům nečekaně březí samice takina indického. „Běžně samicím takinů končí říje v září, a tak jsme nepočítali s tím, že by některou samec napářil ještě v prosinci. Minulé pondělí narozený sameček nás tak uvedl v pěkný údiv – o to hezčí po zjištění, že porod proběhl v pořádku a mládě prosperuje,“ říká chovatel Petr Fedorov. Takiny rozmnožila v roce 2001 Zoo Praha vůbec poprvé v Česku a od té doby odchovala celkem sedm mláďat.

Návštěvníci mohou v těchto dnech dobře pozorovat i mláďata dalších kopytníků napříč areálem. Květnovou a červnovou samičku naleznou v expozičním celku Severský les u sobů karelských. Tento lesní poddruh soba byl na začátku 20. století dokonce považován za vyhubeného. Mezi další přírůstky patří například skotačivá kůzlata kozorožců kavkazských ve skalních výbězích, světle zbarvené tele bizona či dva dvouměsíční kolouchové jelenů bělohubých v horní části zoo.

Zdroj foto: ZOO Praha

You may also like...