Májová ZOO Praha: Slunící se zvířata a prodloužená otevírací doba
Osmičlenná gorilí tlupa v Rezervaci Dja tento týden navštívila venkovní výběh poprvé s oběma mláďaty. Pod širým nebem už se pasou i žirafy, zebry či antilopy ve velkém africkém výběhu, hroši se střídavě sluní a koupou v bazénu a sloni si dopřávají první jarní bahenní lázně. Ven z pavilonu vycházejí i lvi nebo tygři a celá řada ptačích druhů hnízdí napříč areálem. Vlivem teplého počasí i stále pozdějších západů slunce prodlužuje Zoo Praha ode dneška také svou otevírací dobu až do 19 hodin – výjimečně o měsíc dřív než obvykle.
„Při nynějších denních teplotách kolem dvaceti stupňů Celsia návštěvníci spatří venku drtivou většinu zvířat v Zoo Praha po celý den. Gorily nížinné v Rezervaci Dja mají i s ohledem na choulostivá mláďata trochu odlišný režim, největší šanci je pozorovat při pastvě na čerstvé trávě mají lidé mezi desátou a druhou hodinou,“ radí zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek.
Zoo Praha je od 1. května otevřená od 9 do 19 hodin. Jak ušetřit čas i peníze pomocí elektronické vstupenky nebo který den či vchod do zoo je nejmíň vytížený? Odpovědi na tyto i další otázky naleznete v našich tipech pro návštěvu Zoo Praha.
Mládě bylo následně ručně dokrmováno holátky myší a potkanů, později i rybami. Ketupy Pelovy totiž patří mezi tzv. „rybí“ nebo „rybářské sovy“, jejichž potravu ve volné přírodě tvoří téměř stoprocentně ryby. Svou kořist ketupy vyhlížejí z posedů nízko nad hladinou nebo po ní pátrají při procházení mělkou vodou. Nepohrdnou ani žábami, korýši či malým krokodýlem.
Pražské mládě na sklonku zimy dále ochotně přijímalo potravu a prospívalo, a tak bylo na konci března vráceno do improvizované hnízdní dutiny k rodičům, kde se mohli přes mřížku ve vletovém otvoru postupně seznamovat. Zatím se nedá říci, že by šlo o dokonanou „adopci vlastními rodiči“, jako se to v Zoo Praha v minulosti povedlo např. při odchovu krasek jávských nebo loni u nestorů kea, avšak je patrná velká dávka tolerance mláděte ze strany rodičů. Pro jeho socializaci je tento krok důležitý. Díky návratu do voliéry je také mládě dobře vidět z návštěvnických prostor.
Zoo Praha chová ketupy Pelovy od roku 2019, kdy získala dva zmíněné páry ze specializovaného chovného centra na sovy v italském Monticellu. Stala se tak jedinou veřejnou institucí na světě, kde lze tento druh spatřit. V přírodě ketupy Pelovy obývají subsaharskou Afriku. Jde o jedny z největších sov světa – v dospělosti mohou vážit až dva kilogramy a mít rozpětí křídel půl druhého metru.
Zdroj foto: ZOO Praha