Největší školní fotbalový turnaj pro děti je zpět a jeho ambasadoři vzkazují „všechno jde, když se chce“

Oblíbený McDonald’s Cup se v rámci 23. ročníku vrací tak, jak ho mají malí sportovci nejradši. Po dvouletém výpadku, který byl způsobený opatřeními spojenými s koronavirem, si ho letos fotbalisté a fotbalistky opět užijí na hřištích a stadionech. A kromě společnosti McDonald’s, Fotbalové asociace ČR a AŠSK nad ním převzali patronát také reprezentant a jeden z největších fotbalových talentů současné doby Adam Hložek a reprezentantka a jedna z nejúspěšnějších českých fotbalistek působící v zahraničí Kateřina Svítková.

Největší fotbalový turnaj v České republice je určen pro děti z prvních stupňů základních škol a pořadatelé pevně věří, že se do něj i letos zapojí desítky tisíc dětí ze všech regionů země.

„V předchozích dvou letech jsme museli učinit velmi těžké rozhodnutí a kvůli epidemické situaci zabraňující společnému sportování jsme jeden ročník McDonald’s Cupu museli zcela zrušit a druhý přesunuli do online prostředí. Nyní ale pevně doufáme, že v letošním školním roce už nebudou děti o společné sportování ochuzeny,“ říká Jitka Pajurková, ředitelka komunikace a PR společnosti McDonald’s. „Jsme rádi, že opět můžeme být součástí McDonald’s Cupu. Rozvoj pohybu u dětí, a je jedno, jestli fotbalem či jinou aktivitou, je extrémně důležitý. Tento turnaj má dlouhou tradici a jsme hrdí, že u toho může být,“ říká Petr Fousek, předseda FAČR.

Za ASŠK ČR mluví její prezidentka Svatava Ságnerová

„Turnaj reprezentuje školní prostředí, ve kterém se setkávají nejen malí sportovci a jejich trenéři či učitelé, ale i jejich rodiče. Věříme, že všichni ocení návrat k tradičnímu turnajovému formátu: my se těšíme se na skvělé sportovní výkony a na úsměvy na tváři malých sportovců.“ Také Unie evropských fotbalových asociací zaštiťuje a podporuje projekt McDonald’s Cup.

„Pandemie měla negativní dopad na všechny fotbalové akce včetně úrovně grassroots a tedy i v otázce pohybu a zdraví dětí. Nedostatek pohybové aktivity byl totiž obrovský. To se týkalo i důležité oblasti školního fotbalu, což je sektor, který UEFA velmi podporuje prostřednictvím specializovaného čtyřletého projektu. Při návratu k fotbalu a sportování obecně jsme všichni museli být kreativní a vstřícní. Spolehliví partneři jsou v tomto ohledu zcela zásadní. Fotbal v podobě školního pohárového turnaje v České republice, sponzorovaný společností McDonald’s, je dobrým příkladem projektu, který již po mnoho let, nyní zvlášť i v době Covid-19, vytváří příležitosti ke hře pro tisíce dětí,“ řekl Frank K. Ludolph, ředitel oddělení technického rozvoje UEFA.

Kromě mnoha gólů, skvělých zákroků i nezapomenutelných zážitků, které si z McDonald’s Cupu děti odnášejí, je turnaj známý také hvězdnými ambasadory. Záštitu nad třiadvacátým ročníkem převzali český reprezentant a útočník AC Sparta Praha Adam Hložek a Kateřina Svítková, první česká profesionální hráčka v Anglii, kde působí v týmu West Ham United FC.

„I já jsem byl obyčejný kluk z Ivančic, prošel jsem stejným turnajem a dnes jsem tam, kde jsem. Chtěl bych dětem ukázat, že to jde, že se to dá dotáhnout do profesionálního fotbalu a do reprezentace,“ říká Adam Hložek. „Být ambasadorkou McDonald’s Cupu pro mě znamená hrozně moc. Nikdy jsem ho nehrála a jsem proto ráda, že do něj konečně mohu být zainteresovaná, protože si myslím, že je to skvělá akce a skvělý projekt, který se pro děti dělá. Věřím, že ať už po sportovní nebo životní stránce, i co se týče vzdělání, mám dětem co předat. Doufám, že pro to budu mít prostor a těším se na to,“ doplňuje Kateřina Svitková.

Do letošního ročníku McDonald’s Cupu se mohou zapojit malí i větší sportovci ve věku 6 až 11 let. Turnaj se hraje ve dvou kategoriích, a to A (žáci 1. – 3. třídy ZŠ) a B (žáci 4. a 5. tříd ZŠ). Vítězné týmy poté postupují okresními a krajskými koly až k celorepublikovému finále, kde se rozhodne o absolutním vítězi turnaje. Pro účast je nutná registrace každého týmu, a to ideálně přímo na stránkách turnaje www.mcdonaldscup.cz.

You may also like...