Vláknina jako základ dětských svačinek

Hola, hola, škola volá! Ačkoliv jste si vy i vaši malí školáci možná odvykli, školní režim je zpět a s ním přichází i nekonečné téma svačinek. A proč jsou tak důležité? Vyvážená strava ovlivňuje správné fungování organismu během celého dne. Důležitá je především vláknina, která snižuje kolísání hladiny krevního cukru, podporuje její stabilitu a pozitivně tak ovlivňuje soustředění. Nicméně svačinka musí malému školákovi především chutnat, protože ruku na srdce, kterému rodiči nevykouzlí prázdná svačinová krabička úsměv na tváři?

Ráno dělá den

A u dětí to platí dvojnásob. Vynechávání snídaně je mezi školáky stále častým zlozvykem, přitom má prokazatelný vliv na soustředění a výkon potřebný ke zvládnutí všech činností, které je přes den čekají. Jakmile se děti vypraví do školy a usednou do lavice, začíná jim kolotoč střídající se výuky a svačinových přestávek. Pokud jsou děti dostatečně nasnídané a obědvat budou kolem poledne, stačí jim na dopoledne malá svačinka Ideálně kousek celozrnného pečiva, jablko nebo ovesné sušenky Biskiti, které Emco převléklo do nového 20 g kabátku, který více respektuje žádanou dětskou porci. Už tedy žádné rozdrobené zbytky sušenek ve školní aktovce nebo pytlíku na tělocvik. Obsažená vláknina navíc podporuje stabilitu krevního cukru a pozitivně ovlivňuje soustředění na další vyučovací hodiny. A že má vaše dítě větší apetit? Jednoduše přibalíte do aktovky dvě balení Biskitů.

Jedna snídaně, ale dvě svačiny

Myslete také na to, že děti by měly sníst svačiny dvě. Zatímco dopolední uspokojí mozek, ta odpolední dodá energii ať už pro dovádění s kamarády na hřišti nebo ke sportovním výkonům. Potřeba energetického příjmu školáků je přímo úměrná jejich fyzické a mentální aktivitě. Platí tedy, že věnuje-li se dítě zájmovému kroužku, obzvlášť sportovnímu, je důležité mít přehled o tom, z čeho se skládal školní oběd. Ten sice úplně neovlivníte, nicméně můžete dítěti pomoct s volbou té lepší varianty a uzpůsobit příjem živin do konce dne. K udržení pozornosti pomáhá i dostatečný pitný režim. Pro školáky to znamená, že by měli vypít alespoň 2 litry denně. Pití dětí může podpořit zdánlivě nedůležitá věc jako je pěkná láhev s obrázkem oblíbeného hrdiny.

Věděli jste, že?

… Češi konzumují dlouhodobě pětkrát méně vlákniny, než je doporučená denní dávka?

Vláknina i k večeři

Konzumace vlákniny přispívá nejen k lepšímu soustředění, ale také ke zdravé funkci střev a jako ochrana před civilizačními onemocněními. Pro snazší orientaci je dobré si potraviny bohaté na vlákninu pamatovat. Jsou to ovesné vločky, celozrnné pečivo, luštěniny, celozrnné obiloviny, semínka, ořechy, a hlavně zelenina a ovoce – i to sušené.

 „Při přípravě svačinek se na tyto potraviny doporučuji zaměřit. Například jedna porce ovesných vloček, ovoce a ořechů v sobě nese celou pětinu doporučené denní dávky, zatímco bílý rohlík nemá ani desetinu,“ říká nutriční specialistka Hana Střelečková. Pořádná porce zeleniny by potom neměla chybět ani u večeře. „I poslední jídlo dne je potřeba doplnit pořádnou porcí zeleniny a když říkám porcí, myslím pěkně velkou a plnou hrst,“ dodává nutriční specialistka.

Tip na svačinku

Svačinoví Biskiti v novém 20g balení

Oblíbil si Váš malý školák ke svačince ovesné sušenky? Balení Biskiti 60 g nově nahradí 20 g, které obsahuje dvě sušenky, což je pro děti ideální množství – ať už do školy, na kroužek nebo na výlet. Sušenky v podobě hravých smajlíků jsou křehké a obsahují vysoký podíl vlákniny z ovsa. Vybírat můžete z oblíbených příchutí Lískový oříšek & Med, Čokoláda & Kokos nebo Mléko & Smetana.

Doporučená cena: 7,90 Kč

You may also like...