GLOBUS: Vánočka, která pomáhá dobrým věcem

Pekaři a pekařky z šestnácti hypermarketů Globus po celém Česku spojili svoje umění s dobročinností. Ten, kdo si od 14. do 24. prosince v oddělení pekařství či Café Globus koupí jejich kilogramovou ručně pletenou vánočku de luxe, přispěje částkou 25 korun na činnost charitativním organizacím v okolí těchto hypermarketů.

GLOBUS: Vánočka, která pomáhá dobrým věcem

Myšlenka na charitativní vánočku vznikla před lety v hlavě několika pekařů Globusu. Měla takový úspěch, že spojení vánočky s dobročinností přejímaly další a další provozovny. A před letošními Vánocemi se jí rozhodly uspořádat všechny pekárny hypermarketů Globus. Cílem je pekařským umem prospět před Vánoci v daném regionu těm, kteří to potřebují. A tak z každé kilové máslové vánočky de luxe poputuje 25 korun organizacím, se kterými hypermarkety Globus v regionech spolupracují. Loni takto bylo vybráno přes 150 000 korun, letos to může být několikanásobek.

Tradice na stole

Čerstvá nadýchaná vánočka nechybí na většině svátečních stolů v Česku. Jde o hluboce zakořeněnou tradici, která zřejmě dle historických pramenů sahá až do 14. století. Tehdy bylo sladké pečivo spíš sladkým chlebem. Až později se začaly vánočky splétat z pramenů do sebe a měly připomínat miminko Ježíška v povijanu. Pletení takové poctivé vánočky ale není zrovna lehké, má být dle tradice umotána dokonce z devíti pramenů. Proč zrovna devět? Čtyři spodní prameny zosobňují přírodní živly oheň, vodu, vzduch a zemi. Tři prameny nad nimi představují rozum, cit a vůli a dva navrchu vědění a lásku. Nejdříve ji poddaní pekaři věnovali své vrchnosti jako poděkování a posléze, když vánočky začaly péct hospodyňky doma, byla darem na sváteční stůl. Dnes je za hospodyňky upletou ze šesti nebo devíti pramenů pekaři a pekařky v Globusu. A ta devítipramenná je letos v Globusu navíc mimořádně užitečná.

GLOBUS: Vánočka, která pomáhá dobrým věcem

Nezůstane u vánočky

Nejsou to jen charitativní vánočky de luxe, na kterých mohou pekaři v Globusu před svátky ruce nechat. Letošní přípravy v šestnácti pekárnách a cukrářstvích počítají s přibližnou spotřebou 19 tun másla, 11 tun rozinek a 7 tun mandlových plátků. Zákazníci zde seženou i menší čerstvé vánočky, věnce, hotové cukroví i připravená máslová těsta na něj. Co se týče novinek, letos si pekaři a cukráři připravili pro zákazníky Medovníkový dort Globus o hmotnosti 1,4 kilogramu či ručně vykrajované figurky a vánoční tvary z medovníkového těsta plněné mléčno-medovou náplní.

– Jakým organizacím pomůže prodej vánoček de luxe:

– Centrum paliativní péče Brno, Sdružení zdravotnických zařízení II Brno, p. o. (HM Globus Brno)

– Chráněná dílna svatý Prokop u červeného javoru (HM Globus Praha Černý Most)

– Autismus jako dar (HM Globus Praha Zličín)

– Fond ohrožených dětí, Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek (HM Globus Pardubice)

– ALSA, z.s., organizace sdružující pacienty trpící nevyléčitelným onemocněním ALS (HM Praha Štěrboholy)

– Římskokatolická farnost Čakovice a Farní charita Čakovice (HM Globus Praha Čakovice)

– Jedličkův ústav Liberec (HM Globus Liberec)

– Mobilní hospic Ondrášek (HM Globus Ostrava)

– Mateřská škola Olomouc, Blanická (HM Globus Olomouc)

– Arpida (HM Globus České Budějovice)

– PRO HANDICAP (HM Globus Chomutov)

– NADACE PRO TRANSPLANTACE KOSTNÍ DŘENĚ (HM Globus Plzeň)

– Jonášův spolek, z.s. (HM Globus Opava)

– DC ŽIRAFA (HM Globus Karlovy Vary)

– CPNRP Centrum pro náhradní rodinnou péči (HM Globus Ústí nad Labem)

– ADRA Havířov (HM Globus Havířov)

Zdroj foto: GLOBUS

You may also like...