5 nerozlučných parťáků mezi kreslenými postavami

Přátelství je jedna z nejvýznamnějších hodnot, kterou v životě lze mít. Není tak divu, že je častým motivem filmů a seriálů, a to včetně těch animovaných. Parťáci bojující bok po boku proti nepříteli, kamarádství na život a na smrt – to jsou jedny z mnoha klasických scénářů těchto děl. U kreslených postav lze navíc vytvořit opravdu originální dvojice a sledovat jejich pestrobarevný vztah. Které jsou ty nejznámější?

Humans and aliens meet at last, the first contact of the universe.

Když se řekne animák, vybaví se spoustě lidí Walt Disney a jeho Mickey Mouse, který však přišel až v roce 1928. Za nejstarší kreslené dílo je považován krátký film Fantasmagorie z roku 1908. Necelou minutu a půl trvající snímek francouzského autora Cohla byl nakreslen celý ručně, což platí i pro řadu dalších animáků ještě dlouho poté. Není to ale jen o filmech a seriálech, animované postavy znají také milovníci her. Jednou z prvních a dodnes nejznámějších je například Prince of Persia z roku 1989, v novém tisíciletí si herní fanoušci po celém světě oblíbili dvojici ze série Ratchet & Clank.

Kreslení postav nabízí na rozdíl od psaní klasických scénářů téměř neomezené možnosti. Vdechují život hračkám, znázorňují divoký vztah kočky s myší nebo společné soužití intergalaktických bytostí. Vybrali jsme pět populárních kreslených dvojic, které by v hraných dílech nebylo možné tak hezky znázornit a jejichž vztah je v mnoha ohledech inspirací i pro mezilidská přátelství.

Tom a Jerry

Asi nejpopulárnější kreslená dvojice známá po celém světě. Vztah mazané myšky Jerryho odolávající lovícímu kocourovi Tomovi nebyl dlouho zrovna přátelský. Hlavní zápletka spočívala v honu kočky na myš, jehož výsledkem byl vždy bolestivý závěr pro kocoura Toma, který v seriálu komickým způsobem zemřel celkem desetkrát. Postupně se však tvůrci rozhodli pro vlídnější zápletky a z Toma a Jerryho se stali nerozluční parťáci vyrážející za společným dobrodružstvím. Zajímavostí tohoto animáku je také česká stopa, neboť v roce 1961 se výroba seriálu přesunula do Prahy. V utajení na ní pracovali kreslíři ze známého studia Bratři v triku.

Bob a Bobek

Duo králíků z klobouku kouzelníka Pokustona patří mezi nejznámější večerníčky, na kterých vyrostlo už několik generací dětí. Bob je ten větší a moudřejší, většinou krotící divoké nápady svého menšího parťáka. Bobek je velmi nápaditý a šikovný a spolu s Bobem se často dostává do prekérních situací, které ne vždy řeší nejlépe. To je také základem komické zápletky celého seriálu. Jejich vztah je na rozdíl od Toma s Jerrym na první dobrou přátelský, ale často se dostávají do vzájemného konfliktu. Většinou se pak do sebe pustí, aby se nakonec udobřili a každý díl tak má šťastný a pozitivní konec. Bob s Bobkem vznikli v rukou českého kreslíře Vladimíra Jiránka a stali se na posledním pražském hokejovém šampionátu v roce 2015 také historicky první dvojicí maskotů na mistrovství světa v hokeji.

Pat a Mat

Také tito hrdinové pochází z pera Vladimíra Jiránka a stejně jako Boba a Bobka je dobře známe z Večerníčku. Společně se vždy snaží vyřešit nějaký problém, většinou tím nejhorším možným způsobem. Mají bláznivé nápady, používají nevhodné nástroje, a to je dostává do ještě složitějších situací. Nikdy se však nevzdávají a problém nakonec vždy nějak vyřeší. I přes katastrofy, které si vzájemně způsobí, mají vždy optimistický přístup a na chyby toho druhého reagují bez výčitek. Existují výjimky, kdy například v epizodě Budka je Pat na Mata natolik naštván, že mu strhne čapku a chce po něm hodit kus dřeva. I v takových situacích se ale nakonec rychle udobří a po vyřešení problému následuje ikonické gesto s ohnutými lokty. Seriál tak není jen o humoru, ale nabízí návod k optimistickému přístupu k řešení konfliktů mezi přáteli.

Woody a Buzz

Úvodní díl série Příběh hraček byl uveden v roce 1995 a jednalo se o první celovečerní snímek vytvořený kompletně počítačovou animací. Hlavními hrdiny jsou Woody a Buzz Rakeťák a toto nerozlučné přátelství mezi kovbojem a vesmírným superhrdinou by v reálném světě mohlo jen těžko vzniknout. O to víc, když jsou oba jen hračkami, které osud svedl do společného pokoje malého kluka Andyho. Také tito parťáci museli překonat původní neshody, ve kterém hrála hlavní roli žárlivost Woodyho a lehce arogantní projev údajně nové nejoblíbenější hračky malého Andyho v podobě Buzze. Po prvních neshodách je ale spojila společná láska ke svému lidskému parťákovi a v dalších dílech již většinu času strávili bok po boku v řešení dalších nástrah.

Ratchet a Clank

Jedna z nejznámějších dvojic v herním světě spojuje intergalaktického hrdinu a robotka, kteří pravidelně vyrážejí na společná dobrodružství. Ratchet je posledním z Lombaxů, kočkovitého druhu pocházejícího z planety Fastoon. Jeho život se změnil ve chvíli, kdy našel malého robota, který havaroval na jeho planetě. Ten se ihned stal jeho parťákem na život a na smrt a v jednotlivých dílech společně bojují proti galaktickým padouchům v čele s Dr. Nefariousem, aby tak zachránili celý vesmír. Tato série, jejíž první díl byl uveden v roce 2002, má nyní nejnovější pokračování v podobě Ratchet & Clank: Rift Apart. Tento nový herní titul byl uveden před pár dny a je možné si ho vyzkoušet na nových konzolích PlayStation 5.

You may also like...